AIA EHITAMINE

HELISTA

+ 372 5692 7576

Ehitame just Sulle sobiva aia

Aia ehitamine algab Sinu kodutööst. Mida täpsemalt Sa tead, mis materjalist, kui kõrget, mis värvi ja mis eesmärki see aed täidab, seda kiiremini meie koostöö sujub. Tasub mõelda, millist aeda ehitada, kas aed peab kinni hoidma mitut suurt koera või on see lihtsalt ilusaks piirdeks sinu kinnistule. Kui Sul tekib küsimusi enne päringu saatmist, siis helista julgelt ja leiame koos lahenduse.

Meie käest saad tellida:

  • puitaed
  • paneelaed
  • võrkaed
  • metallaed
  • väravad ja automaatika
  • vana aia lammutamine ja utiliseerimine
  • olemasoleva aia hooldustööd ja uuesti värvimine
  • aiaga kokku sobiv prügimaja

Aia ehitamine - alusta sellest, et vastad järgmistele küsimustele:

Esimese asjana tuleb otsustada, kas Sa soovid puitaeda (lipid horisontaalselt, vertikaalselt või diagonaalselt), paneelaeda (2D või 3D), võrkaeda või  metallaeda. 

Kas aia all peaks olema ka betoonist või kividest sokkel?

Kindlasti peab arvestama, mis värvi  aed on naabritel ja milline on Sinu kodutänava üldine ilme. Loomulikult peab silmas pidama  enda maja värvi, et piirdeaed ja maja moodustaksid ühtse terviku. 

Kindlati pead uurima, kui kõrge aia ehitamine Sinu elukohas on lubatud ja vaata kui kõrged on naabrite aiad. 

Uue aia ehitamine tähendab, et tuleb kindlasti paigaldada jalgvärav ja arvatavasti ka autovärav. Kui lai peaks olema autovärav, tavaliselt on ava 3-4 meetrit, kas see on Sulle piisav? Jalgvärava ava on reeglina 1 meeteri laiune.

Autoväravatele saab paigaldada automaatika ja värav avaneb ise, kas puldist või mobiiltelefoniga. Kas selline mugavus on Sinu jaoks oluline või sobib Sulle käsitsi värava avamine ka?

Ideaalis võiks kooskõlastada kirjalikult oma aia ehitamine naabritega, et ei tekikis hiljem probleeme ja kohtuskäimisi. Hea tava on naabritevahelise aia ehitamise hind pooleks teha, kuid alati ei ole see võimalik, eriti siis kui naabril pole raha. Isegi kui naaber ei ole nõus maksma peaks kooskõlastama aia kõrguse ja täpse asukoha.

Aia ehitamine, puidu saagimine
Aia ehitamine Puitaiad OÜ poolt Harjumaal

Puitaia paigaldus

Paljude eestlaste lemmik on puitaed. Hind sõltub sellest kui palju privaatsust Sa oma koduhoovi soovid, mida kinnisem ja kõrgem aed, seda kallim hind. Kindlasti peab arvestama, kui kõrget aeda Sinu linnaosas on lubatud ehitada. Näiteks Tallinnas Nõmmel on lubatud max aia kõrgus 1,5 m ja ebasoovitav on tänavaäärsete võrkpiirete ja läbipaistmatute piirdeaedade rajamine. 

Puitaia eeliseks on see, et saame ehitada täpselt sellise aia nagu vaja. Aiaipid võivad paikneda horisontaalselt, vertikaalselt või diagonaalselt. Tavalist vertikaalsete lippidega aeda
saab huvitavamaks muuta kui kasutada erineva laiusega lippe näiteks kui panna vaheldumisi lipid laiusega 40 mm ja 90 mm. Ilusa aia saab ka siis kui 
lipid paigaldada serviti, see lisab aiale sügavust ja on erilisem, kui tavaline lippaed. Kahepoolse aia ehitamine eelis on see, et lipid paigaldatakse mõlemale poole aeda ning aed näeb mõlemalt poolt ühesugune välja ja seega sobib ideaalselt naabritevaheliseks aiaks.

Lipp ise võib olla hööveldatud või hööveldamata puidust, otsad saame teha sirged, ümarad, kolmnurksed või kalde alla. Aialippide peale saab panna U-liistu, et aed oleks tugevam ja lipid oleks rohkem kaitstud niiskuse eest. Lisaks U-liistule võib lipiotste kaitseks kasutada kahte horisontaalset liistu, mida on meie tänavapildis näha päris palju. 

Lipid võivad olla süvaimmutatud või värvitud ja värvivalik on lõputu. Puitaeda kahjustavad peamiselt päike ja niiskus, seega värvitud aed ei ole ainult ilus – värv kaitseb ka puitu ilmastikuolude eest ja pikendab piirdeaia eluiga.

Aina enam on aia ehituses kasutusel gabioon ehk kivikorv. Kivikorvid täidetakse purustatud või ümarate graniitkividega ja see sobib ideaalselt kokku horisontaalse puitlaudisega.

Puitaiale võime paigaldada puidust, kuumtsingitud või kivist laotud postid. Aia alla saame teha betoonist või kividest sokli, et puit ei puutuks kokku niiske mulla ja muruga.

Aia ehitamine paneelaed

Paneelaia paigaldus

Keevispaneelaiad on hinnakalssilt soodsamad kui metall- või puitaed. Paneelide puhul saad valida, kas 2D või 3D keevispaneeli. 3D paneelil on tugevdusjõnksud sees, 2D paneel on sirge ja topelt horisontaaltraatidega. Valida saad  erinevate paneeli kõrguste, silma suuruste, traadi jämeduste vahel ja värvi. Paneelide kõrgus on kuni 2,4 meetrit ja traatide läbimõõt on 4-8 mm. Paneelid kinnitame metallpostide külge spetsiaalsete kinnitusklambritega. Reeglina eelistatakse 3D paneeli, sest see on soodsama hinnaga.  

Paneelaed ise privaatsust ei paku, aga on olemas spetsiaalsed aialindid, mida saad vajadusel ka ise hiljem traatide vahele paigaldada.

Keevispaneelist aed on tugev ja peab vastu ka lumerohketel talvedel.

Võrkaia paigaldus

Võrkaed on kõige soodsam lahendus, mis sobib ka naabriga vaheaiaks. Privaatsust võrkaed ei taga, aga läbipaistvuse tõttu aitab säilitada avarust. Võrgud on erinevaid: loomavõrk, keevisvõrk, punutud võrk ja paneelvõrk. Saadaval enamasti kahte värvi, tavaline kuumtsingitud ja PVC kattega roheline RAL6005. Võrkaia tugevus sõltub traadi jämedusest ja silma suurusest.

Punutud võrgu aiapostideks sobivad ümarad või neljakandilised postid. Postide külge kinnitatakse horisontaalne traat, mille külge paigaldatakse võrk. Traatide kinnitamiseks ja pingutamiseks on spetsialsed tööriistad.

Puitaed aia ehitus

Väravate ja automaatika paigaldus

Iga aia juurde kuuluvad ka väravad. Tasub teada, et väravad võib kujundada muust piirdeaiast oluliselt erinevaks, kuid ei tohi unustada, et üldmulje peab siiski olema terviklik.

Jalgvärav võib olla võtmega lukustatav. Autovärava puhul peab otsustama, kas sobib kallim liugvärav või soodsam tiibvärav. Mõlemal juhul saame lisada automaatika ja Sina saad mugavalt värava avada, kas mobiiltelefoni või puldiga. Sügisel, vihmaste ilmadega oled Sa endale kindlasti tänulik, et lasid paigaldada ka automaatika.

Selleks, et talvel oleks mugav väravat avada, peab värava ja maapinna vahe olema vähemalt 10-15 cm, muidu võivad jää ja lumi hakata segama.

Aia ehitamine metallaed

Metallaia paigaldus

Metallaed on vastupidav ja silmale ilus vaadata, aga ei paku privaatsust ning on enamasti kallim, kui puitaed. Metallaiad on tavalised varbmetallaiad või dekoratiivsed vaheelementide ja eriliste otstega. Metallaedade puhul saad valida lisaks metallpostidele ka kivist aiaposte.
Kivist aiaposti saab laduda keraamilistest või silikaattellistest, betoonkivist (Columbia kivi), betoonmoodulitest või looduslikest kividest (paekivi, dolomiit, maakivi). Kõige kiiremini saab postid püsti betoonist aiapostimoodulitest, mis pannakse üksteise otsa, valatakse seest betooni täis ja peale pannakse betoonist posti müts. 

Puitaia värvimine aia ehitus

Parandustööd ja värvimine

Juhul kui Sinu olemasolev aed seisab ise püsti ja on vaja vahetada ainult mõned aialipid ning aed tervenisti üle värvida, siis võid julgelt meile helistada. Tegelikult aitame Sind alati, ka siis kui mõni puu on kukkunud aia peale või mõni auto on kaotanud juhitavuse ja otse Sinu koduhoovi sõitnud, ning mõne meetri ulatuses pole aiast enam alles midagi. 

Igal juhul tuleme tasuta kohale, vaatame üle, mida on vaja teha ja teeme hinnapakkumise.

Klientide tagasiside

Ootame kõikide klientide käest tagasisidet, kellele oleme aia paigaldanud. Tagasiside on oluline selleks et meie saaksime enda teenust vajadusel parandada ja uutel klientidel oleks lihtsam otsustada, kas nad soovivad oma aia ehituse meie käest tellida.

Kirjuta, mis meeldis, mis mitte, mis võiks paremini olla. Kui lubad enda tagasiside ka meie kodulehele panna siis, oleme tänulikud ka foto, nime ja ametinimetuse eest. Saada kiri pealkirjaga “Tagasiside” tellimus@puitaiad.ee või täida ära kontakti lehel päringu ankeet.

Aitäh kõikidele, kes oma kogemust jagavad.